matcha

3 Dowody na to, że Matcha Poprawia Twoje Zdrowie

w Artykuły

Popularność matchy ostatnio wzrosła ostatnio, dzięki napojom przygotowanym na bazie tej smakowitej herbaty, a nawet deserom pojawiającym się wszędzie, od sklepów ze zdrową żywnością po kawiarnie.

Podobnie jak zielona herbata, matcha pochodzi z rośliny Camellia sinensis – czyli po prostu jest to herbata. Jest jednak inaczej uprawiana i ma unikalny profil składników odżywczych.

Po zebraniu tylko młodych liści herbaty, łodygi i żyły są usuwane, a liście są mielone na drobny proszek znany jako matcha.

Matcha zawiera składniki odżywcze z całego liścia herbaty, co skutkuje większą ilością kofeiny i przeciwutleniaczy niż zazwyczaj w zielonej herbacie.

Badania nad matchą i jej składnikami odkryły wiele korzyści, pokazując, że może ona pomóc chronić wątrobę, promować zdrowie serca, a nawet wspomagać odchudzanie.

A oto 3 naukowe dowody na jej skuteczność.

1. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy

Matcha jest bogata w katechiny, klasę związków roślinnych w herbacie, które działają jako naturalne przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze pomagają stabilizować szkodliwe wolne rodniki, które są związkami, które mogą uszkadzać komórki.

Po dodaniu proszku matcha do gorącej wody w celu przygotowania herbaty herbata zawiera wszystkie składniki odżywcze z całego liścia. Będzie mieć więcej katechin i przeciwutleniaczy niż zwykła herbata. Według szacunków, liczba niektórych katechin w matchu jest do 137 razy większa niż w innych rodzajach zielonej herbaty.

Jedno z badań wykazało, że podawanie myszom suplementów matcha zmniejsza uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki i zwiększoną aktywność antyoksydacyjną – czyli mówiąc wprost, powstrzymuje starzenie organizmu.

Włączenie matchy do diety może zwiększyć spożycie przeciwutleniaczy, co może zapobiec uszkodzeniu komórek, a nawet zmniejszyć ryzyko wielu chorób.

2. Chroni wątrobę

Wątroba odgrywa główną rolę w wypłukiwaniu toksyn, metabolizowaniu leków i przetwarzaniu składników odżywczych. Niektóre badania wykazały, że matcha może pomóc chronić zdrowie wątroby.

Po 12 tygodniach ekstrakt z zielonej herbaty znacząco obniżył poziom enzymów wątrobowych u pacjentów. Podwyższony poziom tych enzymów jest wskaźnikiem uszkodzenia wątroby.

Ponadto analiza 15 badań wykazała, że ​​picie zielonej herbaty wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka choroby wątroby.

Potrzebne są jednak dodatkowe badania, aby przyjrzeć się wpływowi na ludzi w populacji ogólnej i jednoznacznie potwierdzić ten dobroczynny efekt.

3. Wzmacnia pracę mózgu

Niektóre badania pokazują, że kilka składników w matcha może pomóc zwiększyć funkcjonowanie mózgu.

Jedno badanie z udziałem 23 osób dotyczyło tego, jak ludzie wykonują szereg zadań mających na celu pomiar wydajności mózgu. Niektórzy uczestnicy spożywali herbatę matcha lub baton zawierający 4 gramy matchy, podczas gdy grupa kontrolna spożywała herbatę lub placebo.

Naukowcy odkryli, że matcha spowodowała poprawę uwagi, czasu reakcji i pamięci w porównaniu z placebo.

Inne małe badanie wykazało, że spożywanie 2 gramów proszku zielonej herbaty dziennie przez dwa miesiące pomogło poprawić funkcjonowanie mózgu u osób starszych.

Dodatkowo matcha zawiera bardziej skoncentrowaną ilość kofeiny niż zielona herbata.

Wiele badań łączyło spożywanie kofeiny z poprawą funkcji mózgu, wskazując na szybsze czasy reakcji, zwiększoną uwagę i lepszą pamięć.

Wykazano również, że L-teanina zwiększa aktywność fal alfa w mózgu, co może pomóc w wywołaniu relaksacji i obniżeniu poziomu stresu.

Gdzie kupować matchę?

Nie warto kupować w polskich sklepach, ponieważ często możecie znaleźć tam podrobioną, a nawet farbowaną na zielono Jeśli chcielibyście kupić pyszną herbatę matcha wprost z Japonii, polecamy wam sklep Japanese Tea Farm, w którym kupicie oryginalną matchę z wysyłką wprost z Kraju Kwitnącej Wiśni. Darmowa dostawa już od $50.

kup herbatę matcha

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*